Ilona Borsos - zdjęcie profilowe

Ilona Borsos

Product manager, studentka psychologii, fotograf.

Czym jest to miejsce?

Założyłam tę stronę, aby opracowywać, tłumaczyć sobie, analizować, opisywać i dzielić się z innymi rozmaitymi rzeczami, które mnie interesują i o których chcę się nauczyć więcej.

Ten cyfrowy ogród to mój osobisty zbiór różnych elementów świata, w którym żyję, które wyjaśniam sobie po to, żeby lepiej je zrozumieć – a przez to móc z ich pomocą doświadczać świata w coraz bogatszy sposób.

Praca

Od zawsze interesowało mnie wiele różnych rzeczy, a najlepiej odnajdywałam się na pograniczu odmiennych tematów – jako ktoś, kto ostatecznie spaja je w całość i doprowadza do powstania czegoś nowego.

Uwielbiam uczyć się nowych rzeczy i obserwować, jak z połączenia pozornie niezwiązanych ze sobą tematów powstają nowe pomysły – oraz jak koncepcje i teorie z jednego obszaru mogą stać się soczewką, przez którą można analizować zupełnie odmienne idee.

Naturalnie przychodzi mi też organizowanie różnych wydarzeń czy projektów – i właśnie w tym kierunku potoczyła się moja dotychczasowa kariera. Na studiach pracowałam w samorządzie studenckim, w pierwszych latach pracy założyłam meet-up Kraków Tableau User Group, a obecnie pracuję jako product manager w WP Engine, gdzie zarządzam platformą do hostingu aplikacji node.js służących jako warstwy wizualne stron headless WordPress.

Zainteresowania

Procesy uczenia się i narzędzia myślenia – z racji mojej pracy niemal każdego dnia stykam się z zupełnie nowymi sytuacjami i z koniecznością uczenia się nowych rzeczy (zazwyczaj szybko i sprawnie). W dodatku na co dzień mieszkam w Budapeszcie i po godzinach uczę się języka węgierskiego. Ta sytuacja (w połączeniu z moimi problemami z koncentracją) sprawiła, że zaczęłam się interesować modelami mentalnymi i różnego rodzaju narzędziami do myślenia – technikami oraz narzędziami wspomagającymi poznawanie. Zakładam, że duża część zawartości tego miejsca skupiać się będzie właśnie na tym.

Fotografia – Zainteresowałam się fotografią w liceum, kiedy to wraz z koleżankami organizowałyśmy prowizoryczne “sesyjki” w piwnicach naszych domów czy w pobliskich lasach czy polach. Obecnie jestem w fazie miesiąca miodowego z fotografią analogową (posiadam Konica T3 Autoreflex wraz z obiektywem Hexanon AR 50/1.7) i przygotowuję się do kursu fotografii eksperymentalnej na Moholy-Nagy Művészeti Egyetem. Duży wpływ na mój styl mają węgierscy fotografowie tacy, jak André Kértesz, Laszló Moholy-Nagy czy Szilvia Plachy.

Religioznawstwo – ciekawią mnie rozmaite tematy związane z religią i mitologią, o których zazwyczaj słucham w wolnych chwilach. Od mistycyzmu w judaizmie, przez drzewo genealogiczne chrześcijańskich denominacji na świecie po ośmiogodzinny iceberg tradycyjnego katolicyzmu. Chciałabym lepiej poznać historię początków chrześcijaństwa.

Sztuka – szczególnie sztuka Europy Środkowej i Wschodniej. Może nie tyle się nią interesuję, żeby się o jej historii i teorii pilnie uczyć, co raczej jest dla mnie źródłem mniej lub bardziej intensywnych przeżyć. Prowadzę konto @artofcentraleurope, na którym publikuję dzieła, które mnie inspirują, z tej części świata.

Psychologia – jestem studentką I roku psychologii na WSB-NLU – i choć bardzo mi się treść tych studiów podoba, to obecnie skupiam się raczej na własnej nauce, niż na dzieleniu się tą nauką z innymi.

Kolofon

A prościej: lista narzędzi, jakich użyłam do zbudowania tej strony.

Strona zbudowana jest w architekturze headless WordPress, która zakłada oddzielenie warstwy wizualnej strony od WordPressa i wykorzystywanie go jedynie jako system zarządzania treścią.

Do zbudowania warstwy wizualnej strony użyłam Next.js oraz Tailwind CSS. W WordPressie korzystam z pluginu WPGraphQL, który pozwala na pobieranie danych z WordPressa za pomocą GraphQL API.

Czcionki, jakie wykorzystałam, to Karla (nagłówki) oraz Inconsolata (tekst w akapitach) – połączenie, które znalazłam dzięki fontpair.co. Favikonę mam dzięki Freepik.

Jako, że programistka ze mnie mierna, to w całym procesie wspomagam się Claude.

Strona jest w całości hostowana w WP Engine, na dedykowanej platformie Headless, którą gorąco polecam – bo buduję ją wraz z zespołem. 🙂